Evde Organik Doğal Gübre Yapımı

Organik besinlere ulaşmak günümüzün en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Katkı maddesi kullanılmayan ürünlere ulaşmak için birçok kişi evinde kendisi bu ürünleri yetiştirmek istemektedir. Organik doğal ürünler yetiştirmek için tohum, toprak ve daha birçok ürünün özel olarak seçilmesi ve kullanılan yetiştirme ekipmanlarının da doğal ve organik olması gerekmektedir.

Maalesef günümüzde marketlerde ya da internette satışı gerçekleştirilen birçok gübre ve toprak torfu içerisinde birçok kimyasal ve katkı maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle de doğal ve organik bir ürün yetiştirmek için kullanılacak toprak ve gübrenin de kesinlikle doğal ve organik olması gerekmektedir. İşte tamda bu alanda evinizde yemek artıklarını kullanarak geri dönüşüm yolu ile doğal gübre ve kompost oluşturabileceğiniz solucan kompost kutusu sitemizde sizlere sunulmaktadır.

Kompost Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kompost aslına bakıldığında bir geri dönüşüm hareketi olarak nitelendirilmektedir. Aslına bakıldığında kompost bir çeşit çürütme işlemine verilen isimdir. Ancak çürütme genel olarak olumsuz bir çağrıyı belirtse de kompost gıda atıklarının geri kazanımı konusunda oldukça önemli bir işlemdir. Kompost nedir sorusuna en güzel cevap ise yenilebilir atıklar ile ağaç, dal ve yaprak gibi maddelerin çürütülmesi ile oluşan gübre olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.

Kompost olarak oluşturulan gübre sayesinde sebze, meyve ve çiçek yetiştirme sırasında kullandığımız toprak mineral açısından zenginleşirken aynı zamanda toprağın işlenmesi ise daha da kolaylaşmaktadır. Kompost yapımı birazcık kulağa zormuş gibi gelse de aslında küçük bir bahçıvanlık bilgisi ile oldukça kolay olmaktadır.

Öncelikle kompost oluşturmak için uygun bir alanınız olması gerekmektedir. Bu konuda evde kompost yapımı için özel oluşturulmuş kiti satın alarak çok kolay bir şekilde kompost oluşturabilirsiniz. Kompost oluşturmak için nem ve hava dengesini sağlamanız gerekmektedir. Sonrasında geri dönüşüm malzemelerinizi karıştırarak bir süre sonra kompost oluşturabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise solucan kullanarak kompost oluşturmaktır. Her iki yöntem ile de kendi doğal gübrenizi oluşturabilirsiniz.

Evde Doğal Gübre Üretimi

Evimizde her gün geri dönüşüme kazandırılabilecek onlarca farklı atık maalesef çöpe gitmektedir. Bu alanda hem hane halkı için hem de ülke ekonomisi için en büyük zarar ise gıda atıkları tarafından oluşturulmaktadır. Oysaki bu gıda atıklarının geri kazanımı ile hem ülke ekonomisine hem de aile ekonomisine ciddi katkılar sağlayabilirsiniz. Gıda atıklarının geri dönüşümü için en etkili yol ise solucan kompost kutusu kullanarak doğal ve organik gübre oluşturmaktır.

Organik ve yeşil geri dönüşüm çözümleri konusunda en etkili olan kompost üretimi ile evinizdeki çiçekler, bahçeniz için ve çevreniz için evde doğal gübre üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü ekipmanı sitemizden rahat ve uygun fiyatlar ile temin edebilirsiniz. Kompost kutusu sayesinde mutfağınızda oluşan gıda atıkları ile evde organik gübre üretimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede saksınızda ya da bahçenizde yetiştirdiğiniz bitkiler içinde organik ve doğal gübre temin etmiş olursunuz.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan doğa için oldukça faydalı olabilecek canlı türleri arasında gelmektedir. Solucan gübresi de aynı şekilde doğal ve organik bir gübre olması yönü ile oldukça önemlidir. Bir çeşit kompost üretimi olan solucan gübresi sıvı ve katı formu ile bitkiler ve toprak için oldukça faydalı bir gübre çeşididir. Solucan gübresi oluşturmak için birçok farklı yol bulunurken sizlere sunmuş olduğumuz kompost kutusu ile dilediğiniz yerde zahmetsiz bir şekilde solucan gübresi üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

Kompost oluşumunda kırmızı solucan olarak adlandırılan özel solucan türü kompost yapılacak olan gıda atıklarını işleyerek çürümesine yardımcı olmaktadır. Bu işlem sırasında ortaya çıkan gübre doğal gıda atıkları sayesinde oluştuğu için toprak ve bitkiler için oldukça faydalı olmaktadır. Aynı zamanda herhangi bir kimyasal madde içermediği içinde organik ürün yetiştirmenin temelini oluşturmaktadır.

 Solucan Kompost Kutusu

Solucan gübresi oluşturmak ilk başlarda zahmetli bir iş gibi algılansa da doğru ekipman ve yönlendirmeler ile oldukça kolaydır. Üstelik bu yöntem maliyet olarak çok uygun ve en doğal yöntemler arasında gelmektedir. Solucan kompost kutusu solucan gübresi üretimi için gerekli olan her türlü işlemi sizlere sunmaktadır. Bu sayede de evde kompost gübre yapımı zahmetsiz ve kolay bir hal almaktadır.

Solucan kompost kutusu özel yapısı sayesinde koku yapmaz ve etrafın kirlenmesini önlemektedir. Ayrıca yapı özellikleri itibari ile hafif ve kolay taşınabilir olması sayesinde de dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde organik gübre üretimi yapmanıza olanak sağlamaktadır. Kompost kutusu ile gönderilen solucanlar sayesinde ürün elinize ulaştığı anda özel kompost gübrenizi üretmeye başlayabilirsiniz.

Evde Kompost Yapımı

Evde özellikle de bahçesi bulunmayan yerlerde kompost yapımı oldukça zahmetli olmaktadır. Ancak ev tipi kompost kutusu sayesinde evde, bahçede ya da iş yerinde kolay bir şekilde kompost oluşturması yapabilirsiniz. Evde kompost yapımı için ihtiyaç duyacağınız ekipmanlara ve yönlendirmelere sitemizden ulaşarak doğal ve organik gübrenizi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Evde kompost yapımı esnasında kullanacağınız solucan kompost kutusu sayesinde balkonunuzda, bahçenizde ya da dilediğiniz yerde organik gübre üretimi yapabilirsiniz. Oluşturacağınız gübreyi saksı çiçeklerinde bahçenizde yetiştireceğiniz sebze ve meyvelerde ve ağaçlarda kullanabilirsiniz. Kompost gübre sayesinde çiçekleriniz daha canlı bir hal alırken bahçenizdeki toprak canlanacak ve daha verimli ürünler elde edebileceksiniz.

Evde doğal gübre üretimi sayesinde yetiştirdiğiniz ürünlere hiç bir katkı maddesi vermeden organik ürünler yetiştirebilirsiniz. Ayrıca evinizde oluşan gıda atıklarını da tekrar doğaya kazandıracağınız için günümüzün en büyük sorunu olan doğanın dengesinin bozulmasının da önüne geçmiş olacaksınız. ,

Evde Kompost Yapımının Avantajları

Dünya genelinde her gün tonlarca gıda atığı çöpe atılmaktadır. Aynı zamanda ise dünya genelinde büyük bir kesim ise açlık ve yeterli besin bulamama konusunda destek beklemektedir. Ayrıca bu atıkların doğaya elverişsiz bir şekilde atılması da ayrı bir çevre sorunu oluşturmaktadır. Evde kompost yapımı tüm etkileri ortadan kaldıracak bir uygulamadır.

Özel kitimiz sayesinde evinizde ve hatta çevrenizde oluşan gıda atıklarını yeşil ve organik bir çözüm yolu ile kompost olarak geri dönüşüme kazandırabilirsiniz. Evde kompost yapımı ile gıda atıklarının çöpe atılmasının önüne geçilmektedir. Gıda atıklarının çöpe gitmemesi ve geri dönüştürülmesi aile bütçesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca ev önemli avantajı ise doğal ve organik ürünler yetiştirmenize olanak sağlayacak olan gübreyi de kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Solucan Kompost Kutusu Fiyatları

Sitemizde sizlere sunmuş olduğumuz solucan kompost kutusu farklı şekillerde ve boyutlardan oluşmaktadır. Bu yönü ile kompost kutusu fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Kompost kutusu fiyatlarını etkileyen en önemli maddelerden biriside solucan sayısıdır. Kompost kutularının boyutlarına ve türlerine göre içlerinde yer alan solucan sayısında da değişiklik olmaktadır. Buda maliyeti doğrudan etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Solucan kompost kutusu maliyetleri düşünüldüğünde evinizde doğal atıklar ile gübre oluşturacağınız için hazır gübre almaktan çok daha uygun maliyetli olacaktır. Solucan kompost kutusu sayesinde oluşturacağınız gübre sayesinde bitkileriniz için katkı maddesi ve zararlı kimyasal içeren gübrelere harcama yapmaktan kurtulacaksınız. Bahçenizin büyüklüğüne göre bir yıl olmadan maliyetinizi kurtarabilirsiniz.

Paylaş:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

İçindekiler

Diğer Blog Yazıları

Evde Organik Doğal Gübre Yapımı

Organik besinlere ulaşmak günümüzün en büyük sorunları arasında yer almaktadır. Katkı maddesi kullanılmayan ürünlere ulaşmak için birçok kişi evinde kendisi bu ürünleri yetiştirmek istemektedir. Organik